TECHNOLOGIE – Demineralizace vody
Co je demineralizovaná voda?
Demineralizovaná voda je voda zbavená minerálů způsobujících vodivost. Minerály jsou důležité pro náš organizmus, ale při čištění jsou přítěží. Čím více minerálů voda obsahuje, tím tvrdší a vodivější je. Systém QLEEN zajišťuje filtraci běžné vody jakékoli tvrdosti a tvoří demineralizovanou vodu zbavenou veškerých minerálů, aby vytvořil vodu vhodnou pro čištění, která má mnoho předností. Jistě sami víte, že tvrdá voda není dobrá pro Vaši pračku, ani Vaši myčku, vždyť vodní kámen je prevít, který Vám je rozbil! Změkčování vody a odstraňování minerálů z ní v domácnosti i průmyslu je v dnešní době již běžnou záležitostí. Využijte ji i pro čištění fasád a solárních a FV panelů a budete příjemně překvapeni, jak skvěle funguje! Její použití přináší časovou úsporu, ekologické řešení i přetrvávající efekt čistoty.
Proč demineralizovaná voda?
Obyčejná voda z kohoutku vždy obsahuje minerály – v závislosti na jejich množství se určuje takzvaná tvrdost vody – čím tvrdší voda, tím větší obsah minerálů v ní. Minerály mají často negativní dopad na okolí kolem nás. Minerální voda může být dobrá pro náš organismus, ale rozhodně ne pro náš dům, naši pračku, naši myčku nádobí.
Minerály ve vodě jsou původcem vodního kamene – nánosu minerálů. Podobně je tomu i při čištění – minerály jsou nežádoucí složkou vody, která čištění komplikuje, zhoršuje. Při mytí oken jsou právě tou složkou, která po zaschnutí na skle způsobuje skrvny a šmouhy. Jsou tou složkou, která zabraňuje správnému fungování chemie. Proto je třeba je z vody odstranit – odfiltrovat.
Princip demineralizace systémem PURAQLEEN
Technologie PuraQleen pro filtraci vody je v nabídce již od počátku tisíciletí. Již v roce 2005 získal Evropskou cenu za originální inovaci. Postupem let rozšiřováním systému o další technologie byl vytvořen systém QLEEN, který zahrnuje stroje PuraQleen, kartáče RotaQleen, tyče Carbonpole a Titanpole a mnoho dalších technologií, které byly vyvinuty ve spolupráci s praktiky a na základě praxe, aby usnadnily a co nejvíce zefektivnily čištění fasád.
Iontová výměna, která je základem celého systému, je založena na filtraci za pomoci pryskyřičné směsi zvané Ionex. Voda je proháněná filtrační směsí (ionexem), která je složená s pryskyřičných ložisek (aktivní uhlí). Toto uhlí za pomoci iontové výměny přitahuje minerály jako magnet. Nabaluje je na sebe a z filtrační patrony vytéká voda, která je minerálů zbavená – 100% demineralizovaná voda. Filtrační směs se postupně nasycuje, až svou schopnost po přefiltrování tisíců litrů vody ztratí. Ale nebojte se, nemusíte ji vyhodit. Stačí je regenerovat! V ČR i na Slovensku funguje systém výměny filtračních patron podobný tomu s propanbutanovými lahvemi. Jednoduše na výdejní místo přivezete patronu s nasycenou směsí a odvezete si láhev se směsí zregenerovanou.
Reversní osmóza je ekonomickou ale neekologickou variantou, kterou také naleznete v naší nabídce. Filtrace je v tomto případě založena na filtrační membráně, přes kterou se prohání voda pod tlakem. Reversní osmóza je vždy doplněna o malou patronu s Ionexem, aby byl výsledek vždy 100 %. Reversní osmóza má jednu velkou výhodu a několik nevýhod. Proto doporučujeme prioritně Ionex a reversní osmózu použít pro předpřípravu vody na základně. Výhodou je dlouhodobá trvanlivost filtru, kdy přes něj můžete přefiltrovat řádově více vody než přes filtrační patronu s Ionexem. Nevýhody jsou dvě. První je odpadní voda, kdy při filtraci reversní osmózou je vždy velká část vstupní vody použita pro čištění membrány. Tato odpadní voda je velmi tvrdá, nevhodná pro čištění. Nový přírůstek systému Qleen – model RO dosahuje velmi nadprůměrného výsledku, kdy odpadní voda tvoří cca 40 % vstupní vody. Druhou nevýhodou reversní osmózy je potřeba pravidelného použití a údržby. Membrána v případě odstavení na dobu několika týdnů často zatvrdne a nelze ji již použít. Reversní osmózu tedy doporučujeme především pro přípravu na základně, kde je možno využít odpadní vodu jako vodu užitkovou a filtrace může probíhat neustále, aby nebylo třeba systém zapínat pouze kvůli údržbě. Případů, kdy membrána zatvrdla a bylo nutné nakoupit nové filtry, je bezpočet.
Výhody demineralizované vody při mytí
Zářivě čisté sklo – demineralizovaná voda díky absenci minerálů nezanechává po sobě na čištěné ploše po vyschnutí žádné stopy. Skutečně. Bez debat. Před 20 lety to vypadalo jako magie, kouzla a triky. Dnes je tento fakt již obecně známý. Proto se čím dál častěji používá technologie demineralizované vody pro čištění skla v exteriérech i v interiérech. Zahoďte stěrky, využijte demineralizovanou vodu a budete násobně rychlejší!
Hladová voda – demineralizovaná voda se velmi dobře váže na molekulární úrovni na všechny nečistoty na povrchu a dobře je rozpouští. Sama o sobě si tak může poradit se špínou, kterou je běžně třeba odstranit za pomoci chemie či intenzivního mechanického čištění.
Ekologická – demineralizovaná voda se krátce po stečení na zem stane běžnou vodou prakticky stejnou jako je voda dešťová. Její použití při čištění budov obklopených zelení a trávníkem má tak velkou výhodu z hlediska šetrnosti k přírodě.
Až na molekulární úroveň – demineralizovaná voda působí na molekulární úrovni. I drobné nečistoty, které nejsou okem viditelné, jsou jí z povrchu odstraněny a spláchnuty. Díky tomu je povrch skutečně čistý a nové nečistoty, které se na povrch uchytí, se jen těžko vážou a snadněji se čistí. Tento efekt je velmi důležitý pro solární a FV panely, u kterých zvyšuje samočistící schopnost. Je však znát i na fasádách, které se špiní pomaleji a jejich čištění je v případě pravidelné údržby snazší.